pcb-8380321_1280.jpg

Dlaczego płytki PCB są zazwyczaj zielone?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak często spotykane są płytki PCB w kolorze zielonym? Poprawnych odpowiedzi jest kilka i bardzo chętnie się nimi z Tobą podzielimy.

Warto zacząć od tego, że właściwą, „gołą” płytkę pokrywa solder maska, która to nadaje jej wybrany kolor. Barwa, którą więc widzimy, to jedynie to, co nałożone jest na PCB.

Dlaczego więc najczęściej jest wybierany kolor zielony? Po pierwsze jest to barwa najmniej męcząca dla oka. Może kiedyś było to istotniejsze – aktualnie większość procesów kontroli jakości jest zautomatyzowana. Dzisiaj, mimo ogólnie automatyzacji, nadal są sytuacje, w których kontrola gołym okiem jest potrzebna.

Szkło epoksydowe, pierwotnie używane do produkcji solder maski, ma właśnie kolor zielony. Tradycyjnie stosowane były więc zielone pigmenty, a badania i rozwój w zakresie ulepszania solder maski odbywały się także w obrębie tej barwy. Z tego powodu też maska lutownicza nadal ma w niektórych kryteriach lepsze właściwości.

W niektórych źródłach można znaleźć jeszcze inny powód – chociaż niepotwierdzony, to zdecydowanie ciekawy. Ze względu na największą trwałość to właśnie zielona solder maska została zamówiona przez wojsko USA. Z tego powodu dostawcy PCB mieli największe zapasy maski tego koloru, co oznaczało też większość dostępność dla klientów-cywili.

Chociaż teraz znajdziemy na rynku maski w całej gamie kolorów, to nadal prym popularności wiedzie zielona solder maska.