1619883745445.jpg

Dlaczego sytuacja na rynku komponentów elektronicznych jest tak trudna?

Z miesiąca na miesiąc sytuacja na rynku komponentów elektronicznych wydaje się coraz trudniejsza. Branża EMS w dużej mierze została negatywnie dotknięta przez niedobory elementów. Co jest tego powodem?

Powodów skomplikowanej sytuacji na rynku podzespołów elektronicznych jest kilka. Po pierwsze, tak jak większość branż, pandemia zebrała swoje żniwa i utrudniła funkcjonowanie wielu przedsiębiorstwom. Jednocześnie ogromnie rozrósł się rynek elektroniki przemysłowej, użytkowej oraz IoT.

W ostatnich latach kilkukrotnie wzrósł popyt generowany przez masowe wdrażanie nowych technologii na całym świecie. Świetnym przykładem może być tutaj technologia 5G. Rynek motoryzacyjny także przyłożył swoją cegiełkę, rozwijając się w niezwykle szybkim tempie.

Kolejnym powodem z pewnością będzie elektryfikacja i komputeryzacja przemysłu oraz transportu. Ostatnim, ale zdecydowanie nie mniej ważnym (ba, jednym z najważniejszych) jest miniaturyzacja urządzeń elektronicznych. Przy okazji ciągle utrzymuje się trend coraz częstszej wymiany osobistych urządzeń w związku ze stałym pojawianiem się nowych generacji smartfonów czy laptopów.