Czym jest testowanie funkcjonalne?
Metod testowania jest całkiem sporo, o czym pisaliśmy już na naszym blogu. W tym wpisie zajmiemy się natomiast jedną z nich, czyli testowaniem funkcjonalnym.
W dużym skrócie, testy funkcjonalne to symulacja naturalnego zakresu działania urządzenia, które wyprodukowaliśmy i zaprogramowaliśmy zgodnie z oryginalnym projektem. Jeżeli więc, przykładowo zmontujemy płytę główną do urządzenia fiskalnego, to jej test funkcjonalny będzie obejmował jej działanie w gotowym produkcie. Symulować będzie jej prawidłową współpracę ze wszystkimi elementami takiego urządzenia (ekran, klawiatura, drukarka) w codziennym funkcjonowaniu.
W zależności od tego, co produkujemy, testowanie może przybrać różne formy. Czasem są to najprostsze testy typu on-off, czasami potrzebujemy do niego zaawansowanego oprogramowania. Dzięki dedykowanym testerom jesteśmy w stanie dokładnie sprawdzić wyprodukowane PCB i zweryfikować ich działanie w docelowym środowisku.
Testy funkcjonalne są świetnym rozwiązaniem dla niemal wszystkich rodzajów płytek i sprawdzą się zarówno w przypadku prototypów, jak i masowej produkcji.